Pytanie o zasilacz konsoli XBOX ONE S

Witam serdecznie!

Zawsze przed wyjazdem z domu na dłuższy czas, wyłączam bezpiecznik w listwie, do której jest podpięty cały biurowy sprzęt, w tym konsola. Ma to na celu oczywiście ochronę listwy w sytuacjach, które mogą jej grozić, np. burza. Jednak po powrocie do domu i włączeniu listwy, gdy chcę włączyć konsolę, ta się nie włącza. Pomaga „Zresetowanie zasilacza”, opisanego na tej stronie: https://support.xbox.com/pl-PL/xbox-one/console/console-wont-power-on Przyczyną tego, że konsola się nie włącza po włączeniu listwy, tak jak jest napisane na stronie, jest skok napięcia. Napisałem do Microsoft’u, czy takie skoki wywołujące „Resetowanie się zasilacza”, nie szkodzą konsoli. Napisali, że: „Każdy skok napięcia jest szkodliwy dla każdego sprzętu. Sprzęty elektroniczne mają wbudowane oporniki i bezpieczniki, które mają zapobiegać uszkodzeniu sprzętu, ale jeśli sytuacja się powtarza to i one w końcu przestaną działać, co może zaowocować stałym uszkodzeniem.”. Jeśli na przykład chodzi o zasilacz w komputerze, który ma 6 lat, podobne skoki, których było mnóstwo nic nie uszkodziły i zasilacz działa do dzisiaj, ale w razie co można go wyłączyć, jak każdy komputerowy zasilacz (Co zapobiegłoby skokowi napięcia po włączeniu listwy), a konsoli nie można. W takim razie:

  1. Jak mam chronić konsolę, kiedy jestem poza domem i boję się o na przykład burzę, skoro sposób z listwą odpada (Skoki napięcia)? Odłączać od niej kabel zasilający? Odłączać jej kabel zasilający z gniazdka od listwy? Czy może nic nie robić?
  2. Czy powtórzenie się sytuacji ze zresetowaniem się zasilacza 4 razy zdążyło już coś popsuć, czy to jeszcze za mało, aby spowodować uszkodzenia o których pisał Microsoft? (Wiem, panikuję :D)

Przepraszam za tyle tekstu. Proszę o przeczytanie go całego, aby zrozumieć mój problem. Jednocześnie bardzo dziękuję za odpowiedź! 😀

Pozdrawiam!

Starszy Specjalista Zapytał w 23 kwietnia 2018 w Sprzęt.
2 Odpowiedź(i)

Panie Przemku,

Listwa nie generuje żadnych skoków napięcia. Nie ma takiej możliwości. Lista dystrybuje prąd, nie tworzy go, nie ma generatora. Skokiem napięcia jest właśnie opisana przez Pana sytuacja, gdy jest burza. Może też być tak, że coś powoduje spięcie i jest podany wyższy prąd na listwę, ale wtedy powinna się spalić listwa, nie sprzęt. W każdym razie zapewniam Pana, że wyłączanie listwy nie ma prawa powodować żadnego uszkodzenia sprzętu elektronicznego. Listwa to taki zawór z wodą. Dobrze też jest przed wyjazdem zakręcić zawór, żeby przypadkiem nie zalać sąsiadów w bloku. Nadal jednak po powrocie, odkręca Pan zawór i kran nie jest zepsuty. Krótko: to co robi Pan z listwą jest świetnym sposobem na wyjazdy i proszę robić tak dalej.

Oczywiście doszło tutaj najpewniej do uszkodzenia zasilacza w konsoli. Uważam, że powinien go Pan wymienić w serwisie. Zasilacz w tego typu sprzętach uszkodzony może doprowadzić do spalenia się innych elementów konsoli. Warto więc nie ryzykować.

Pozdrawiam,

Specjalista AVG Odpowiedział w 23 kwietnia 2018.

Witam!

Pisałem z Microsoft’em i napisali mi, że to może być problem z listwą, lub z kablem, ale to resetowanie zasilacza po włączeniu listwy antyprzepięciowej, nie szkodzi konsoli. Więc skoro jej nie szkodzi, a mi ten zabieg nie przeszkadza, nic z tym nie zrobię. I tak zdarza mi się to raz na miesiąc. Dziękuję za pomoc. Jeśli ktoś chcę mnie poprawić, lub co kolwiek, proszę pisać.

Pozdrawiam!

Starszy Specjalista Odpowiedział w 27 kwietnia 2018.

Twoja odpowiedź

Zamieszczając odpowiedź zgadzasz się z polityką prywatności i warunkami użytkowania.